Стратегиите за ограничаване на насилието срещу жени твърде често изключват опита на лесбийките, бисексуалните и транс хората, както и на интерсекс и небинарните хора. В същото време тези лица се сблъскват с непропорционални нива на насилие от страна както на непознати, така и на родители/близки или интимни партньори. Лишени от семейна подкрепа, социално признание, образование и възможности за работа, много ЛБТИ лица често се оказват социално маргинализирани, което повишава риска да станат жертви на насилие, основано на пола.
Токсични връзки и отношения
Анкета
У нас, Законът за защита от домашно насилие не осигурява защита на лица, които живеят в интимна връзка или имат семейство с партньори от същия пол. Наказателният кодекс санкционира престъпленията от омраза на база сексуална ориентация, но не и тези, основани на половата идентичност на жертвата.
Вашите отговори ще ни помогнат да съберем информация относно най-често срещаните форми на насилие, основано на пола, половата идентичност, или сексуалната ориентация над лесбийките, бисексуалните жени, транс и интерсекс хората у нас.
Анкетата е напълно анонимна. Тя не съдържа въпроси, които изискват Ваши лични данни, с които можете да бъдете идентифицирани. Събраната информация ще бъде обработена и анализирана с цел изготвяне на доклад от качествено изследване.
Попълни анкетата
- Докладвате на stophate.bg.
- Да се свържете с фондация Анимус на телефон 02 981 7686 или 0800 1 8676.
- Да се свържете с някой от кризисните центрове за жертви на насилие, основано на пола у нас, списък с които можете да откриете тук: https://charitybar.online/help/
Този проект е финансиран от EuroCentralAsian Lesbian* Community и Европейски съюз. Неговото съдържание е отговорност единствено на фондация Bilitis, изпълняваща проекта, и не отразява непременно възгледите на Евроцентралноазиатската лесбийска* общност, нито на Европейския съюз.