Тази седмица Билитис изпрати становище до Съвета на Европа относно изпълнението на делото П.Х. с/у България. Напомняме, че лицето П.Х. е трансджендър български гражданин, което спечели дело в Европейския съд по правата на човека, заради отказа на българските съдии да признаят пола му. Решението на европейския съд беше постановено в края на 2022г. Оттогава то е под международно наблюдение, като българското правителство е задължено периодично да се отчита какви мерки взима, за да не се повтарят подобни правонарушения в бъдеще. Такива мерки могат да бъдат, например, законодателни промени, формиране на работни групи, обучения на съдии, промени в съдебната практика и др. До момента, българското правителство е отчело превода на съдебното решение на български език, като единствената предприета обща мярка.
В решението по делото П.Х. са дадени ясни указания към българските власти, че трябва да признават психичния пол на трансджендър гражданите, да уважават личния им живот, включително тяхното самоопределение по пол, и да гарантират процедура за издаване на нови лични документи. ЕСПЧ, също така, изрично предупреди българските власти, че евентуален отказ не може да се базира на недостатъчно доказателства по делото, а на евентуално застрашен обществен интерес, който трябва да бъде точно идентифициран и да се дадат мотиви защо той надделява над индивидуалното право на транс човека.
За да бъде изпълнено това решение и наблюдението му да приключи, България трябваше да направи през 2022г две неща – или поправки в Закона за гражданската регистрация, или тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС) – и двете в съответствие с указанията на ЕСПЧ. През последните 2 години нямаше политическа инициатива за законопроект, гарантиращ ясна, достъпна и базирана на самоопределение правна процедура. Правителството дори не направи стъпката по създаване на работна група за изготвяне на подобен законопроект. Що се отнася до втората възможност, през изминалите 2 години ВКС не само че не създаде очаквания от международната общност прецедент, но направи напълно противоречащо на европейското право тълкуване и още повече влоши ситуацията на транс хората в България.
През 2024г, служебният кабинет продължи да игнорира задълженията си по делото П.Х. Народните представители, пък, направиха неуспешен опит да забранят промяна на ЕГН на пълнолетни лица и забраниха на учениците достъп до информация относно полова идентичност и сексуална ориентация. Едва ли има друго българско дело в ЕСПЧ с такова анти-изпълнение.
В своето становище Билитис посочва, че въпреки парламентарната криза и кратките животи на Народното Събрание, Министерският съвет работи непрекъснато, макар и в служебно назначен състав. Министерският съвет има правомощия да сформира работни групи, да изработва и внася законопроекти и да поддържа поетата външна политика на страната, част от която е и изпълнението на решенията на ЕСПЧ. Освен това, Конституционният съд също работи без прекъсване, като съвсем наскоро бяха назначени трима нови конституционни съдии, на мястото на тези с изтекъл мандат. Затова, според Билитис, парламентарната криза не може да е оправдание за неизпълнението на делото П.Х. вече повече от две години. В становището посочваме конкретни препоръки за действия от страна на Министерския съвет и предлагаме експерти от Съвета на Европа да посетят България следващата година със задачата да обучат ръководителите на съдилищата в страната по защита на транс права и по установеното нарушение в П.Х., в частност.