
MESIS CBS в Любляна: учене на метода Outsport
От 21 до 24 март над 20 души от различни страни се включиха в работилници и физически дейности, базирани на Образованието чрез спорт (Education Through Sport – ETS) и метода Outsport. Втората сесия за изграждане на капацитет по проекта MESIS най-накрая се проведе в Любляна и беше организирана от партньора OIS – Out in Slovenia.
Треньори, учители по физическо възпитание, младежки работници, обучители, наблюдатели (shadowing треньори), доброволци и членове на екипа участваха в четиридневна обучителна сесия, изпълнена с преживявания и възможности за взаимно учене.
Програмата беше структурирана, като се надгради опитът от първата сесия в Рим. Упражненията и дейностите съответстваха на общата рамка, създадена през 2023 г. в София, а някои интересни нови елементи бяха добавени. Сред тях беше откриващата тиймбилдинг сесия, в която обучителите помолиха участниците да се разходят из центъра на Любляна и да отговарят на въпроси за града, като намират отговорите заедно.
Освен това упражнението „жива библиотека“ донесе допълнителна стойност, като улесни разбирането на лични истории и преживявания, свързани с дискриминация и изключване в спорта.
Както и в римската сесия, програмата акцентира върху значението на спорта като инструмент за образование по човешки права и развитие на социални умения сред млади ученици и спортисти.
Методът Outsport
Методът Outsport прилага ETS – Образование чрез спорт – за включване на LGBTQIA+ хора. Наскоро беше признат от Световната здравна организация и се фокусира върху дискриминация, свързана със SOGIESC (сексуална ориентация, полова идентичност, полово изразяване и полови характеристики).
Участниците преминаха през работилници, свързани с тяхното лично разбиране за дискриминацията в спорта, знания по темите на SOGIESC и практически ETS дейности.
Приложените упражнения включваха рисуване, тичане, баскетбол и други интерактивни игри със специални правила.
Основното ETS упражнение беше базирано на ролеви карти. Проведе се баскетболна игра, в която всеки участник получи специална, тайна роля, съответстваща на учебните цели – например „лесбийка играчка“ или „чернокожа транс жена спортист“.
По време на играта на табло постепенно се появяваха твърдения от типа: „Чувстваш ли се комфортно, докато се преобличаш в съблекалнята?“. В зависимост от ролята си, играчите трябваше да решат дали са напълно съгласни. Ако не бяха, трябваше да спрат играта. В някои случаи повечето участници приключваха играта без да могат да се движат. Това е практичен начин за изживяване на дискриминация и маргинализация на терен.
След всяка практика се провеждаше обобщение (debriefing), в което участниците споделяха как са се почувствали, какво са видели и какво мислят за преживяното.
„Златните правила“ на ETS:
Тези дейности, както и останалите, отговаряха на „златните правила“ на ETS:
-
Ясни учебни цели;
-
Подбрана физическа/спортна дейност;
-
Подходящо обобщение и рефлексия.
Образованието чрез спорт използва преживелищно учене като част от образованието по човешки права. Работи с нагласите, уменията и ценностите чрез ангажиране на емоциите. Това прави изграждането на знания по теми, свързани с човешките права – в случая SOGIESC – по-ефективно.
Обучението в Любляна е част от по-широк процес на продължаващо учене и изграждане на компетентности, в който участват обучители, обучаеми, дизайнери на обучения и организации-домакини.
Следваща CBS сесия
GCP – Ginásio Clube Português вече е готов да проведе последната CBS сесия, благодарение на опита, натрупан в Рим и Любляна от наблюдателите Даниел Симойнш и Микеле Моми, които ще бъдат сред обучителите в Лисабон от името на EGLSF. И двамата присъстваха на сесията в Рим, за да анализират процеса и да подобрят организацията на собствените си обучения.
Интересуваш се?
Последвай ни във Facebook, Instagram и X – @outsporteu или се присъедини към нашата e-learning общност в Telegram.
Повече информация: [email protected]