В сряда със значително мнозинство българският парламент прие изменения в Закона за предучилищното и училищното образование, които не просто са дискриминационни, не просто противоречат на Конституцията, Европейската конвенция за правата на човека и Конвенцията на ООН за правата на детето, но удивително приличат на мерки, предприети от авторитарния режим на руския президент Владимир Путин.
Законопроектът, предложен от партия „Възраждане“ с подкрепата на БСП и ИТН, следва идеологическата линия на Москва за ограничаване на правата на ЛГБТИ хората, преследване и наказване на представителите на общността и на техните застъпници. Изненадващо, законопроектът събра значителна подкрепа, включително и от народни представители, които твърдят, че са проевропейски настроени.
Той бе подкрепен с голямо мнозинство от депутати от ГЕРБ и независимите депутати от разцепилата се група на ДПС, които само преди година подкрепиха промени в Наказателния кодекс (НК), които предвиждат по-тежки наказания за някои престъпления от омраза по хомофобски подбуди. Гласуването в сряда на дискриминационните законови изменения, което се случи в атмосфера на изказвания, граничещи с откровена враждебност и език на омразата, за съжаление показва политическа непоследователност и опортюнизъм. Тези действия обаче имат социална цена и тя ще бъде платена не само от ЛГБТИ хората, а от цялото българско общество.
Анализите на руската пропаганда и прокремълската дезинформация показват, че правата на ЛГБТИ хората са предпочитана тема, по която да се всяват раздори и да се цели дестабилизация на европейските общества. Като гласуваха законопроекта на „Възраждане“, българските народни представители направиха услуга на тази проруска партия и косвено на режима на Владимир Путин.
Историята показва, че това е началото – започва се уж с благородни идеи за защита на децата, но това никога не е краят и под ударите на популизма попадат и други основни демократични права и ценности. Припомняме, че същата крайнодясна партия „Възраждане“ вече предложи законопроект за регистриране на чуждестранните агенти, по подобие на прилагания от Москва. След днешния ден вече не звучи невероятно, че бдителността на останалите партии може отново да бъде приспана и те да бъдат употребени за интересите на Кремъл.
Приетият закон поставя България в уязвима позиция пред партньорите ѝ в ЕС и дава сериозни съмнения за възможността на политическата ѝ класа да се противопостави на антиевропейските атаки. Той може да се разглежда като пробив в националната сигурност и силно застрашава надеждността на България като член на НАТО и други международни организации.
Приетият законопроект ограничава свободата на изразяване, както и достъпа до информация. В Конституцията е записано, че всеки има право да търси, получава и разпространява информация. С днешното решение на НС, това право се отнема на около 700 000 български граждани, които в момента са ученици. Те биват лишавани от възможността да обсъждат с хората, които се ползват с авторитет пред тях, техните преподаватели, въпроси от съществено значение за тях. С решението си депутатите отнеха възможността на учителите по биология или психология да консултират своите ученици по важни за всеки младеж въпроси и прехвърлиха тази отговорност на случайни познати, съмнителни интернет сайтове и дори порно филми.
Аргументация защо приетият законопроект противоречи на Конституцията и на международни договори, подписани от България, може да намерите в становището на Българския хелзинкски комитет.
Ние, долуподписаните организации, категорично се противопоставяме на всяка форма на ограничаване на права на човека, дискриминация, цензура или език на омразата. Призоваваме народните представители от 50-ото Народно събрание незабавно да преразгледат и отменят приетите изменения.
Присъединете се към подкрепящите настоящата позиция, създадена и съгласувана между организациите Асоциация на европейските журналисти – България, Фондация GLAS, Фондация „Билитис“, Организацията на евреите в България „Шалом“, Сдружение „Проевропейска мрежа“ (Фондация „Роми за демокрация“) в съвместна инициатива против езика на омразата. Попълнете този кратък Google формуляр, за да изразите подкрепата си.